2024. május 6. Hétfő, Ivett, Frida.
 
Jelentõsen nõtt a termelés PaksonForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2014-10-15 15:53:58
A Paksi Atomerõmûben az elmúlt húsz évben egy közepes hõerõmû teljesítményével nõtt a termelés az orosz TVEL üzemanyaggyártó vállalatnak köszönhetõen.

A volt államtitkár a Roszatom orosz állami atomenergetikai cég által szervezett konferencián szólalt fel a nemzetközi találkozón. Mint elmondta: a Paksi Atomerõmû 15 évvel ezelõtt kötött hosszú távú megállapodást az TVEL orosz nukleáris üzemanyaggyártó vállalattal a magyarországi üzemanyag-szállításról. Az együttmûködés gyümölcsözõnek bizonyult, miután az üzemanyag-felhasználás fokozatosan egyre gazdaságosabbá vált: ma már kevesebb hulladék keletkezik és egy kilogramm uránból több energiát sikerül kinyerni.

A TVEL által kidolgozott mûszaki megoldást a magyar atomerõmû tesztelte, majd az engedélyezési eljárást követõen a teljesítménynövelési program következményeként az atomerõmû blokkjainak korábbi 440 megawattos teljesítménye mára fokozatosan, átlagosan 500 megawattra nõtt.

A Paksi Atomerõ négy blokkjában a teljesítmény a lehetõ leggazdaságosabb energetikai átalakítással elérte a 2000 megawattot, a program 1700 megawattról indult - hangsúlyozta Kovács Pál. Véleménye szerint az eddig exkluzív beszállítónak számító TVEL tevékenységével elégedett a Paksi Atomerõmû, minden elvárható technikai fejlesztést végrehajtott, s ezáltal hozzájárult a magyar atomerõmû versenyképességének javításához.

Hasonló tapasztalatokról számolt be a konferencián Milos Lascek, a Slovenske Elektrarne szlovák energiaipari vállalat szakértõje. Félix Abolenin, a TVEL nemzetközi kapcsolatokért felelõs alelnöke pedig az orosz vállalat tevékenységét mutatta be a mintegy száz fõs szakmai hallgatóságnak.

A konferenciát követõen Kirill Komarov, a Roszatom nemzetközi üzletfejlesztési vezérigazgató-helyettese ünnepélyesen bejelentette a cég standján, hogy az orosz vállalat Párizsban kirendeltséget nyit.

Elõször rendezik meg Párizsban a Nukleáris Világkiállítást (WNE) október 14. és 16. között az atomenergia-ipari ágazat legjelentõsebb nemzetközi döntéshozóinak és vállalatainak részvételével, amelynek elsõdleges célja az új partneri kapcsolatok, az exporttevékenységek, azaz a kereskedelmi és üzleti jellegû fejlesztés.

A francia atomenergia-ipari exportõrök szövetsége által szervezett és a francia kormány támogatását élvezõ rendezvényen a Párizshoz közeli Le Bourget expócsarnokában mintegy ötszáz kiállító standjára 7 ezer szakmai látogatót várnak. A kiállítók és meghívott szakértõk háromnegyede francia, a 25 százalékot képviselõ külföldiek 24 országból érkeztek, 13 ország hivatalos generációval képviselteti magát.

Kovács Pál az MTI kérdésére elmondta: a világkiállításon is jól érezhetõ, hogy atomenergia nélkül a világ energiaigényének kielégítése megvalósíthatatlan. Ennek jele, hogy több ország itt jelentette be: folytatni kívánja a nukleáris programját a harmadik generációs reaktortípusok alkalmazásával, amelyhez mindegyik nemzetközi beszállító ma már azonos biztonsági minõséget tud garantálni. Kiemelte, hogy a közel-keleti és az afrikai országok is nagyon magas szinten képviseltetik magukat a kiállításon, ami arra utal, hogy nem feltétlenül villamos energia elõállítására fogják a jövõben használni az atomerõmûveket, hanem nagy szerepe lehet az ivóvíz ellátásban, a tengervíz átalakításával.

A szervezõ Franciaország - ahol a lakossági energiaellátás 75 százalékát 19 atomerõmû biztosítja, s az ágazatban mûködõ több mint 2500 vállalat 220 ezer embernek biztosít munkát - célja, hogy a döntéshozók számára átfogó képet kínáljanak az atomenergia polgári célú felhasználásról, annak minden területét érintve, az urándúsítástól és a üzemanyag-gyártástól a képzésen és az atomerõmûvek fenntartásán át a hulladékfeldolgozásig, külön hangsúlyt helyezve az atomenergia felhasználására a gyógyászatban.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!